Porta Řevnice

mapa není k dispozici

Datum: 29.06.2018 - 01.07.2018
Čas: 18:00 - 21:00

Místo konání
Řevnice - Lesní divadlo, Řevnice - Lesní divadlo, Řevnice

Kategorie:


Tradiční událost na tradičním místě. Finalisté oblastních kol, řada hvězdných hostů a výtečná atmosféra.

Podrobnosti a program na webu porta-festival.cz.

Porta je nejstarší český open-air festival. Vznikl v Ústí nad Labem v roce 1967. Již rok na to byla odstartována autorská soutěž, které se zúčastnilo přes padesát písní od více než dvaceti autorů. Festival byl rozdělen do dvou žánrů country & western a trampské sbory, v dalších letech se postupně oddělovaly další kategorie. Porta dostala prostor v médiích. Byla zavedena oblastní předkola, protože zájem především trampských skupin převyšoval možnosti třídenního festivalu.

Vznikaly první ideologické konflikty. Představitelé moderní trampské hudby, jako například Hoboes, byli napadáni, že nehrají trampskou píseň. Porota oceňovala spíše moderní skupiny a diváckým hitem se stala legendární Bedna od whisky od skupiny Hoboes.

V roce 1970 vyšel poprvé Portýr, festivalový bulletin, který od té doby provází všechny další ročníky. Normalizace, neboli těžká bota Komunistické strany, tvrdě šlapala po organizátorech i vystupujících. K pátým narozeninám dostala Porta zákaz působení v domovském přístavu Ústí nad Labem a několik následujících let se stěhovala z místa na místo.

V roce 1975 byla Porta zařazena do celostátního festivalu zájmové umělecké činnosti. Změnil soutěžní řád a přestala se rozdělovat tradiční a moderní trampská hudba. Průběh festivalu byl okořeněn vystoupeními hostů. Na krajských kolech si zahrálo přes 200 skupin a jednotlivců. Do autorské soutěže bylo přihlášeno více než 450 příspěvků.

Vandrácké časy festivalu skončily, když Porta sfoukla svých 15 svíček. Vrátila se pod širou oblohu, zázemí našla na plzeňském výstavišti. Amfiteátr s kapacitou 2500 diváků později naplnila sedmi tisíci. Vyrostlo zde několik dalších krytých i otevřenými scén.

Nějaký čas fungovaly paralelně dva festivaly s názvem Porta. Jejich soupeření přineslo i negativní dopady. Nakonec se v roce 2007 podařilo dosáhnout smíru, spojení a vyrovnání a Porta je od roku 2008 zase jeden festival s velkým finále v Řevnicích.

 

 

 

 

Pin It on Pinterest