Poetický večer v rámci projektu Pomáháme poezií

Datum: 19.06.2019
Čas: 19:30 - 22:30

Místo konání
Božská lahvice, Italská 13, Praha 2

Kategorie:


Další poetický večer v rámci projektu Pomáháme poezií. Večer je pojatý jako otevřená scéna, to znamená, že každý může vstoupit na jeviště a představit svou tvorbu. Komorní atmosféra kavárny a bezprostřední kontakt s publikem pomůže vašim básním letět. Pokud se přihlásíte předem, zajistíte si prostor na jevišti pro svých 15 minut slávy.

Pro publikum nabízí večer příjemnou zážitkovou atmosféru, setkání se současnou básnickou generací, odpočinek u dobrého vína, nové objevy, přátele a inspiraci velkou jako vesmír.

 

HUDEBNÍ HOST

CIVILIZACE
https://www.facebook.com/civilizaceband/
https://bandzone.cz/civilizace

Mefistofeles si zapálil jitřenkou a pak uploadnul nejnovější selfie. Království za avokádo! Křičela na něj Markéta.
Mezitím zůstal Malej princ stát u krajnice. Vyrostl, a došlo mu, že když se bude jen tak lidí ptát, zda mu nakreslí beránka, nebudou ho chtít chápat. Tak se naučil mlčet.
Julie volala z lodžie panelovýho domu “Romeo, proč jsi Romeo?”, ale odpověď nedostala. Někde hluboko tušila, že jí ani dostat nechce. Na to ho moc miluje.

Civilizace hraje rockovej soundtrack nejenom k takovým momentům. Tentokrát akusticky.

BÁSNÍCI

MARTIN TRDLA (poezie)
se narodil první říjnový den roku 1985 v Jablonci nad Nisou. V současnosti žije v sousedním Liberci. Vydání debutové sbírky neustále odkládá, i když její název už má v hlavě ujasněný – Vidle do guláše. O to větší sílu napíná do živého vystupování. Má za sebou řadu autorských čtení převážně na severu republiky. Ale ke slyšení a ke spatření byl i na jihu Moravy, na Vysočině či v hlavním městě republiky. Jeho verše se objevily v řadě literárních časopisů, novin, webových serverech či revuích: Tvar, Aluze, Partonyma, Herberk, Texty, Kulturní noviny, Dobrá adresa, Divoké víno, Babylon, Poli5, web Pandory, Hostinec Hosta, Nedělní chvilka poezie, Světlik, Lidové noviny, 5plus2, Artikl. Poezii mu otiskli i na sousedním Slovensku, konkrétně v internetovém magazínu Ilegalit. Dvakrát publikoval v almanachu pro autory z Euroregionu Nisa-Kalmanachu, dále pak v almanachu české poezie 2018 nazvaném Noc plná žen, nebo v regionálnímsborníku Neznámá jména. Je také součástí almanachů několika literárních soutěží, kterých se úspěšně účastnil. Cenu si odnesl třeba dvakrát z Literární ceny Vladímíra Vokolka v Děčíně, dále byl oceněn na soutěžích Hořovice Václava Hraběte, Literární Čáslav, Seifertovy Kralupy, Trutnovský drak, Střípky z ráje, Mělnický pegas, Jeden svět a pak posbíral pár drobných cen v městské knihovně v rodném Jablonci. Někdy napíše i povídku. Pár jich lze dohledat na stránkách časopisu Jízda vydávaného libereckým dopravním podnikem. Občas je Trdla ke slyšení za mikrofonem libereckého dua Nádoby, kterému též píše texty, někdy se ujímá slova jako moderátor nejrůznějších akcí (od vernisáže, přes 700 let obce, až po hudební festival). Ve volných chvílích rád čte, zpívá, fotografuje, vaří, cestuje, vzdělává se, pře se, ochutnává nejrůznější piva, šmejdí po second handech a antikvariátech. Civilním povoláním je redaktorem, editorem a publicistou.

JAN KACHNA (poezie)

“Nechávám si říkat kachna, i když se jmenuji naprosto jinak, a svoje čím dál tím horší kocoviny, prokládám studiem a psaním věcí, co nemají rým, ani formu. Víceméně se jen snažím, neposrat se ze sebe.”

BLONDÝNA (poezie & hudba)

Rtěnka, řasenka, boty na podpatku, krásné šaty. Písně jsou “blondpísně” = obvykle na tři akordy.
K tomu blondbásně = na tři řádky. Básnická tvorba má často nemravnou nebo alespoň nevýchovnou pointu. Písně pojednávají o hlubokých osobních prožitcích. Mezi oblíbená témata patří např. slevové letáky, nákupy v supermarketech, hodina aerobiku, dívání se na Disney DVD, antiprotestování, kuriozní přátelé z Blondýnina života (např. brněnský výpravčí) aj. Blondýna vystupuje třetím rokem. Je finalistkou dvou pražských Port, letos obdržela “divokou kartu” na celorepublikovou Portu do Řevnic. Do finále také postoupila v hudební soutěži Notování. Stanula na prknech proslulých destinací jako např. Myšárna v Hronově, hospoda U Datla v Blatné, klub Kocour v Praze, kavárna Anděl v Brně, či Dům dětí a mládeže v Rakovníku. Jméno Blondýna vzniklo podle toho, že si jiné umělecké jméno protagonistky stejně nikdo nikdy nezapamatoval a v zákulisí o ní kolegové hovořili jako o “té blondýně”.
V současnosti blondpíseň “Hipster” hraje country rádio v pořadu Folkmenu. Předtím zde Blondýna též bodovala v rámci hitparádových příček s písněmi “Antiprotestsong” a “Milý fanoušku”. Žánr jejího projevu je odborníky definován různě. Hovoří o “femme-folku”, “hereckém snadšansonu” i o “blond-rockenrolu”. V červnu 2019 křtila svou knihu poezie “Zabásni m(n)ě”, jejíž kmotrem byl Jiří Žáček.

 

Program večera je tvořen a doplňován průběžně.

Kontakt: Lenka Šumanová; sumanova@post.cz

Web: Pomáháme poezií

Pin It on Pinterest