Joan Baez – Fare Thee Well Tour

Datum: 28.03.2018
Čas: 19:00 - 22:00

Místo konání
Kongresové centrum Praha, 5. května 65, Praha 4

Kategorie:


Americká písničkářka Joan Baez vystoupí 28. března 2018 v pražském Kongresovém centru. Na začátku března vychází také její nová nahrávka Whistle Down The Wind.

Před osmapadesáti lety na sebe poprvé upozornila na folkovém festivalu v Newportu. O rok později vydala své první sólové album a stala se hvězdou folkové scény. Její hudební kariéra i osobní život je svázán s politickým aktivismem. Stála na jevišti s ikonami folku, jako je například Pete Seeger nebo Bob Dylan. Kráčela vedle Martina Luthera Kinga na pochodu za občanská práva v Mississippi, dostala se do vězení za protesty proti válce ve Vietnamu, v sedmdesátých letech se aktivně účastnila průlomových pochodů míru v Severním Irsku, přátelila se s Václavem Havlem. 

Přes všechny politické a sociální bitvy, které silou své osobnosti podpořila nebo uvedla do pohybu, i přes svou osobní křehkou rovnováhu a vnitřní démony, zůstává krásně praštěnou a přímočarou holkou se zlatým hlasem.

 

 

 

Na první koncert s Petem Seegerem jsem jako obvykle dorazila se zpožděním. Když jsem přijela, Pete právě končil svou polovinu. Koncert se konal v malém sále, podle mě až příliš malém, ale Pete zdatně kvílel na své banjo a všechno se zdálo být v pořádku. Dohrál a sestoupil z pódia a šel se se mnou pozdravit. Byla řada na mě. Vyšla jsem na  jeviště a zůstala zmateně stát: kolem dokola tam seděla na zemi asi stovka studentů. Uklonila jsem se a pak jsem se rozhlédla, jestli neuvidím vzadu ještě někoho, načež jsem zjistila, že se dívám na špatnou stranu. Pete podle všeho zpíval poslední píseň směrem k divákům, kteří už se nevešli do hlediště a seděli za ním na pódiu. Pořádně mě to vyvedlo z míry a s bušícím srdcem pod mexickým pončem jsem spustila svou první baladu. Uprostřed prvního dlouhého tónu jsem spolkla velký doušek vzduchu a přiškrtil se mi hlas zoufale jsem se snažila nashromáždit v ústech trochu slin, abych si svlažila vyschlé hrdlo. Když jsem konečně notu velmi neslavně utnula, usoudila jsem, že musím něco říct – což dělám jen velmi zřídka, ovšem tentokrát jsem potřebovala zjistit, jestli ze sebe vůbec dokážu vypravit hlas, nebo jestli jsem o něj přišla úplně. Poznamenala jsem něco duchaplného, jako: “Páni, tady je lidí!” a pak jsem se přece jenom vzpamatovala a píseň dozpívala.

Joan Baez; Můj hlas je dar

Pin It on Pinterest