Jaký druh kláves vybrat

Jaké existují druhy kláves?

Klávesy jsou velice všestranným hudebním nástrojem. Jejich největší všeobecnou výhodou je fakt, že jsou vysoce užitné jak samostatně, tak i jakožto součást jakékoliv hudební kapely či dokonce orchestru.

Klávesy je jak pomůckou pro úplné hudební začátečníky (často jako předstupeň ke klavíru), tak i dostačujícím nástrojem pro zkušené hudebníky. Právě univerzálnost tohoto nástroje je nutné zohlednit i při jeho výběru, jelikož jednotliví výrobci tento faktor při svých návrzích a následné výrobě logicky reflektují. Existuje tedy několik typů kláves dle stupně pokročilosti uživatele, které nesou vlastní název.

Keyboardy

Keyboardy jsou typem kláves, který je vhodný jak pro absolutní hudební nováčky (do jisté míry i analfabety bez špetky hudebního sluchu), tak i mírně pokročilé uživatele. Tomu je upraven i vzhled celého nástroje – např. tlačítka jsou „primitivně“ označena – pro lepší orientaci hráče. Ne příliš dobrá je i kvalita vydávaného zvuku. Oproti tomu výhodou (spolu se snadnou možností ovládání) je cena jednotlivých keyboardů.

Stage piana

Stage piana jsou typem kláves, který – v porovnání s keyboardy, jsou určeny pro více zkušené hudebníky. Tento typ mj. díky své konstrukci zní velice podobně jako klasický klavír. Pojítkem s keyboardem představuje stále poměrně jednoduché mechanické ovládání nástroje. Další výhodou je větší zvuková i klávesová variabilita. Negativní vlastností je zpravidla vyšší cena těchto nástrojů.

Syntetyzátory

Syntetyzátory jsou do značné míry specifickým typem kláves, který umožňuje docela libovolné namíchání vlastního zvuku.  Syntetyzárory se dělí na dva typy – samplery a romplery (podle přehrávání zvuků z vnější/interní databáze). Dále je možné syntetizátory rozdělit na digitální a analogové, které je uživatelsky snadnější naprogramovat. Cena je zpravidla vysoce variabilní – stejně jako jejich bližší specifický prototyp.

Workstation

Workstation je prototypem kláves, který lze při troše zjednodušení popsat z pohledu funkčnosti a využitelnosti jako vyspělejší syntetyzátor (viz výše). Jeho nástavbou je pak tzv. sekvencer. Hlavním benefitem je schopnost složit celé skladby včetně doprovodu. Jedná se o velmi dobrou součást např. i pro producenty, ale i pro liveshows. Součástí některých typů je výbava dotykovým displejem.

Kromě výše zmiňovaného sekvenceru jsou typickými vlastnostmi, které stojí zvážit před zakoupení některého typu kláves, mj. dynamika/polyfonie/arpeggio/efekty (automatické) doprovody. Kapitolu samu pro sebe pak tvoří klávesy určené primárně dětem bez reálné možnosti předchozí řízené hudební průpravy. Více informací o jednotlivých důležitých parametrech kláves najdete v dostupných srovnávacích testech a uživatelských recenzích.

geert-pieters-8QrPJ3Kfie4-unsplash.jpg

Pin It on Pinterest