Marek Dusil hostem Open Mic v KC Zahrada

Hlavním hostem prvního Open Mic v KC Zahrada bude kapela Marek Dusil Blend. Její poslední album Ocean vydané na sklonku roku 2013 sklidilo skvělé recenze v Čechách, na Slovensku i v USA. V listopadu 2014 bylo vyhlášeno na Britské rozhlasové stanici  Marlow FM 97,5 za Album týdne. Michal Bystrov na serveru Aktuálně zařadil album do pětice svého výběru nejlepších alb roku 2014. Dostalo se i do vysílání pořadu Celtic music radia Glasgow. Přinášíme Vám rozhovor s Markem Dusilem, kterého zpovídal Pavel Obermajer, koordinátor projektu Open Mic Zahrada a Jiří Dohnal, předseda Kulturní komise MČ Praha 11.

Marku pocházíš z muzikantské rodiny? Ptám se, protože Tvoje sestra Lenka Dusilová je již minimálně jedno desetiletí stálicí na české hudební scéně. Navíc na CD Ocean v jedné skladbě můžeme slyšet i Tvoji maminku Irenu. Vystupujete nebo muzicírujete někdy spolu?

No, my se zase tak často nevidíme, Lenka hodně jezdí, ale loni jsme si spolu zahráli na jedné akci dvě písně spolu, ale jinak nějak nic spolu nepodnikáme. Každý máme svojí kapelu, a své cesty, a málo kdy je šance je zkřížit. Ale často si pouštíme nějaké své nové pokusy, to zase jo.

Před nějakou dobou jsi dokončil tvoji poslední desku OCEAN. Jak na toto natáčení vzpomínáš a jaká byla spolupráce s hudebníkem Štěpánem Smetáčkem?

Vzpomínám na to rád, i když se to točilo docela dlouho. Začínal jsem album nahrávat po rozpadu předchozí sestavy, a tak to vypadalo spíše na studiový projekt s různými hosty, ale mezitím jsem postupně potkával současné spoluhráče v Blendu, Jáchyma Štětku na kytaru a u dua Kieslowski jsem poznal Marcela Jakubovje, který hraje perkuse. Jáchym pak přivedl kontrabasistu Vráťu Hubičku a kapela byla pohromadě během necelého roku. Štěpán Smetáček pak vše s odstupem nečlena kapely album pěkně zprodukoval a nahrál i bicí v některých písních. Je citlivej, a respektoval mojí představu, jak by mělo album znít, tedy klidně, ambientně. Což se stalo, myslím si.

A jaká je tvoje nejoblíbenější píseň (z tohoto alba)?

Mně se asi nejvíce líbí titulní Ocean a Pod oblohou. Ale oblíbenost je dost vyrovnaná :-).

Od Hynka Žirovnického se ke mně dostalo CD z jeho pořadu Časování z roku 2014, kde je i Tvoje písnička Tmou za Tebou. Jako muzikant musím přiznat, že je to jedna z nejlepších původních českých písní, kterou jsem za poslední dobu slyšel. Ta ale na albu Ocean není. Je to krásná věc, vyložená rádiovka.

Jéje, tak to mně těší. Píseň Tmou za tebou je z prvního alba COSI z roku 2010, ale hrajeme ji v akustičtější aranži stále. Je fakt, že je celkem oblíbená. Jestli je to rádiovka, to já bohužel nepoznám.

Jaká je Tvoje zkušenost s hraním na akcích typu Open Mic? Mohl by jsi hraní nejen začínajícím muzikantům či autorům na Open Mic scénách doporučit?

Já mám zkušenost celkem bohatou. V Praze koexistují minimálně tři takovéto akce každý měsíc, jedna jen jednou za půl roku, a vyzkoušel jsem je již všechny. Je to fajn, protože tam jsou samozřejmě ti muzikanti, a kdyby náhodou lidé nepřišli, není prázdný sál(ek). Výhoda je také, že poznáš nějaké písničkáře či muzikanty, o kterých by jsi se jinak nedozvěděl.

Na co se mohou těšit posluchači ve středu 25. listopadu 2015 od 19:00 v KC Zahrada ?

Kdo bude zvědavý, uslyší, jak může znít akustická kapela, která není žánrově vyhraněná. Představíme průřez oběma alby, z prvního Cosi a zmíněného Oceanu, ale jsou uchopeny jinak, snad i více energičtěji. Když bude mít čas i náš občasný host, hráč na low whistle, Michael Komárek, tak se ozve i zvuk irské flétny v některých písničkách.

Pin It on Pinterest